Strona główna>Aktualności>Chemia w mieście spotkań i na Politechnice Wrocławskiej

Chemia w mieście spotkań i na Politechnice Wrocławskiej

Ponad 850 naukowców z Polski i z zagranicy weźmie udział w 60. Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Chemicznego, który w niedzielę, 17. września 2017 roku, rozpocznie się we Wrocławiu. Konferencja poświęcona będzie m.in. najnowszym osiągnięciom w dziedzinie chemii.

Tegoroczna konferencja przygotowują wydziały chemiczne Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przez Uniwersytet Przyrodniczy pod hasłem „Chemia w mieście spotkań”. Uczestnicy wezmą udział w wykładach i sesjach naukowych, planowana jest także dyskusja panelowa na temat współpracy świata nauki z przemysłem.

W trakcie zjazdu przewidziano także wydarzenia specjalne, które uhonorują, obchodzoną w tym roku, 150. rocznicę urodzin wielkiej polskiej uczonej – Marii Skłodowskiej-Curie.

Pięciodniowa konferencja oficjalnie rozpocznie się na Uniwersytecie Przyrodniczym w niedzielę o godz. 13.00. Wykład inauguracyjny pt. „Chemiczne źródła prądu: (+) plusy||minusy (-)” wygłosi prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej, a sześciu naukowców zostanie wyróżnionych medalami Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W tym gronie znajdzie się prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, który otrzyma medal im. Jana Zawidzkiego.

Główne wykłady i sesje zaczną się w poniedziałek i odbywać się będą głównie na terenie Politechniki Wrocławskiej. Wśród prelegentów jest m.in. prof. Mieczysław Mąkosza z Polskiej Akademii Nauk. W poniedziałek, 18 września (w bud. C-13), naukowiec wygłosi wykład poświęcony najnowszym odkryciom w przebiegu reakcji nazwanej jego imieniem, która znajduje się w podręcznikach chemii organicznej. Prof. Mąkosza jest wymieniany jako kandydat do otrzymania Nagrody Nobla.

Więcej informacji o konferencji oraz dokładny program wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie zjazdu – www.60ptchem.ch.pwr.edu.pl.

Powstałe w 1919 r. Polskie Towarzystwo Chemiczne skupia osoby związane zawodowo z chemią (pracowników wyższych uczelni, nauczycieli, a także studentów i sympatyków tej dziedziny wiedzy). Jego głównym celem jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i szerzenie wiedzy chemicznej wśród społeczeństwa. Coroczny zjazd PTChem to największa konferencja chemiczna organizowana w Polsce.

Te wyjątkowe spotkania mają długą tradycję – pierwsze cztery zjazdy odbyły się przed II wojną światową, a w 1948 r. to Wrocław gościł pierwszy powojenny Zjazd PTChem. Oddział wrocławski organizował także zjazdy w latach 1967, 1979, 1998 i 2004.

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie: www.pwr.edu.pl.

kategoria: wydarzenia|15 września 2017 r.